Renklerin Anlamı ve Psikolojisi

Hayatımızın her alanında iç içe olduğumuz renkler bizlere önemli duyguları ve işaretleri ifade eder. Evde, okulda, iş yerinde, sosyal hayatımızda kısacası her yerde, her zaman doğru ve anlamlı renkleri kombinlemeye ve doğru imaj yaratmaya çalışırız.

Buna karşın duygularımızı ifade etmenin en güzel şeklidir. Sinirlenince kızarır, korkunca mosmor kesiliriz. Üzüntümüzden karalara bürünür, bazen de öylece toz pembe hayaller peşinde koştururuz.

Renklerin anlamları kısaca

Bizim böylesine hayatımızın içinde yer alan renklerin aynı zamanda insanların üzerinde farklı psikolojik etkileri de vardır. Öyle ki renkler farklı toplumlarda bambaşka anlamlara gelebilir.

Biz de yazımızda renklerin anlamları ve psikolojisi üzerinde durduk. Buyrun renklerin anlamlarına geçelim.

Kırmızı Rengin Anlamı

Kırmızı Rengin Anlamı

Enerjiyi, hırsı ve tutkuyu temsil eder. İştah açıcı bir renktir. Kırmızı, doğru şekilde kullanıldığı takdirde etkiyi arttırır. Fast Food şirketlerinin kırmızıyı kullanması tesadüf olabilir mi?

Coca Cola, Pizza Hut, Ülker, Burger King gibi markalar logolarında kırmızı rengi kullanmışlardır. Kalbi anımsatan renk, tüketicilere ürünleri alma konusunda hızlı davranması gerektiğini söylüyor. Perakende zincirleri ve kampanya yapan markalarda kırmızı yoğun şekilde kullanılıyor.

marka logolarında renk kullanım psikolojisi

Gençliğe hitap eden ürünlerde de kırmızı renk kullanılır. Levi’s, The Little Big, H&M, Lee Cooper gibi markalar kırmızıyı tercih etmiştir.

İnsanlar kırmızı olan bir yerde zaman kavramını unutuyorlar. Bu yüzden gece kulüpleri ve barlar da kırmızı renk kullanılır. Bunun anlamı: Zamanı unutun! Daha çok için! Uykusuz Kalın!

Yeşil Renk Anlamı

Yeşil Renk Anlamı

Doğayı, canlıları ve huzuru çağrıştırır. Yeşil, Batı coğrafyasında parayı temsil ederken ortadoğu’da dini inançları simgeler. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Bekleme salonlarının ve fuayelerin yeşil, fıstık yeşiline çalan renklerde dekorasyon yapılması bundan dolayıdır. Bir çok e-ticaret sitesinde satış için kullanılan butonlarda yeşil renk tercih edilir.

Yeşil vejeteryanlığı temsil eder, kasaplar bu nedenle yeşil rengi kullanmazlar.

yeşil renginin kıyafetlerdeki anlamı

Ayrıca yeşil renk güven verir. O yüzden banka logolarında genelde yeşil kullanılır. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir, yaratıcılığı körükler. Batıda otellerin mutfakları yeşille donatılmıştır, çünkü yaratıcılığı körükler. Hastaneler de logo ve iç tasarımlarında yeşili tercih eder çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Yeşil renk ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği tespit edilmiştir. Sakız paketlerinde ve sebze satılan yerlerle de yeşil en çok tercih edilen renktir. Garanti BBVA, Starbucks, BP, Monster gibi markalar logosunda yeşili kullanan bazı markalardır.

Mavi Rengin Anlamı

Mavi Rengin Anlamı

Kararlı ve güvenilir bir renktir. Uyumu ve huzuru çağrıştırır. İletişim yönü kuvvetlidir. İşte bundan dolayı Facebook, Twitter, Skype, Linkedin gibi iletişim araçları bu rengi kullanır. Bununla birlikte mavi, bütün renkler arasında en iştah kapatıcı renktir. Yiyecek ambalajlarında kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle tüm diyet ürünlerinde de mavi renk ve logo kullanırlar. Güvenin rengi olan mavi genellikle banka ve finans kurumları tarafından tercih ediliyor. Öyle ki mavi kalemle yazılan yazılar bile akılda daha çok kalıyor.

renklerin marka logoları üzerindeki etkisi

Freud maviyi okyanusa benzetir, sakin diye betimlemiştir. Faber Birren ise mavinin tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanır. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, Batı’da mavinin sakinleştirici etkisinden dolayı intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Amerika’da bir ilkokulda, duvarların rengini beyaz ve turuncudan maviye çevirmişler ve çocukların notlarının yükseldiğini görmüşlerdir.

Mavi özellikle lacivert verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade eder. Dünyadaki birçok markanın logosu mavi renktir.

Mor Rengin Anlamı

Mor Rengin Anlamı

Yaratıcılığı, duygusallığı ve gizemi temsil eder. Mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeleştirir. Bu anlamda sıklıkla güzellik ve yaşlanmayı geciktiren ürünlerde kullanılıyor. Gratis markası buna en güzel örnektir.

Mor rengi aynı zamanda insanların bilinç altlarındaki korkuyu açığa çıkardığı tespit edilmiştir. Birçok intihar vakasında intihar edenlerin tüm eşyaları mor olduğu gözlemlenmiştir.

Turuncu Renginin Anlamı

Turuncu Renginin Anlamı

Turuncu yüksek frekansa sahip renklerden biridir. Araştırmalar bütün renklerin içinde en çok dikkat çekici renk olduğunu göstermiştir. Herkese hitap ediyor ve satın alma duygusunu en güçlü tetikleyen renk olarak biliniyor.

İnsanlar turuncu renkle kaplı alanlara daha rahat girerler. Bulunduğu grubu sayıca çok gösterme gibi bir özelliği de vardır bu rengin. Milli takım futbolcusu Ernst Happell “Bu turuncu formalarla biz sahada rakip takımdan daha fazla görünüyoruz” demiştir. Turuncunun insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri; mutluluk, cesaret, canlılık ve güven vermesidir. Genellikle dışa dönük kişilerin favori rengidir ve sosyalleşmeyi temsil eder.

renklerin anlamı ve psikolojisi

ING ve Fanta logolarında bu rengi kullanmayı tercih etmiştir.

Sarı Renginin Anlamı

Sarı Renginin Anlamı

İnsan gözünün en zor odaklandığı renklerden biridir. Bazı araştırmalar bebeklerin sarı renkli odalarda daha çok ağladığını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte hızı ve satın alma ruhunu temsil eder. Fast food şirketlerinin ya da alışveriş şirketlerinin sarı tonlarını kullanması bu nedenledir. Neşe, gençlik ve dinamizmi anlatan renk, genellikle gençlere yönelik satış yapan markalar tarafından kullanılıyor. Sıcaklık hissi veren sarı renk, tur şirketleri tarafından da tercih ediliyor.

Sarı geçiciliğin de ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği temsil eder. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir. Araba kiralama şirketlerinin de logoları sarı renktedir. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde sarı rengi kullanmaz. Sarıyı kullanmak “paranızı yatırdınız ama şimdi unutun” demenin bir yoludur. Ülkemizde sarı rengi logosunda kullanan tek banka hatta belki de dünyada Vakıfbank’tır. Sarı geçiciliği ve ölümü hatırlatır. Sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir.

Pembe Renginin Anlamı

Pembe Renginin Anlamı

Pembe karşı tarafa rahatlık hissi gönderir. Özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe kıyafetler giydikleri takdirde kendimizi daha rahat hissederiz. İngiltere’de Marks & Spencer mağazalarında tüm satış elemanları pembe gömlek giyinirler. Bir gruba, çeşitli renklerdeki kurabiye kutularını gösterip “sizce hangisi lezzetli?” diye sorduklarında çoğunluk pembe kutudakilerin lezzetli olduğunu düşünmüş. Bu nedenle çikolata ve kurabiye kutularında pembe-eflatun arası bir renk kullanılır

Pembe rengi sakinliği, aşkı, romantikliği ve feminenliği sembolize eder. Bu renk özellik kadınlara yönelik ürün satan kişisel bakım markaları tarafından tercih ediliyor.

Siyah Rengin Anlamı

Siyah Rengin Anlamı

En güçlü renklerden biridir. Şıklığı, hırsı, tutkuyu ve gücü simgeler ancak aynı anda ölümü ve yası da temsil eder. Genellikle azimli, kararlı ve özgüveni yüksek kişiler tarafından kullanılır. İş hayatında ise başarının sembolüdür.

İş görüşmelerinde: “Şirketimizde işe başladığınızda size araba verecek olsak hangi rengi tercih edersiniz?” diye sorduklarında siyah cevabını verirseniz şirket sizi hırslı ve yükselmeyi isteyen bir eleman olarak düşünür. Bizde ve batıda, siyah matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda siyah renk kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Siyah konsantrasyonu en fazla sağlayan renktir.

Beyaz Rengin Anlamı

Beyaz Rengin Anlamı

Parlak ve ihtişamlıdır. Geleneksel olarak saflığı, temizliği ve ve güvenilirliği temsil eder. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni budur.

Bazı ülkelerde, dul kalmış kadınları ve kötü olduğu düşünülen kadınlar ile özdeşleştirilir. Japonya’da beyaz ölümü temsil eder. Beyaz devamlılığı ve istikrarı da simgeler. İş görüşmesinde beyaz giymek yavaş ama kalıcı, devamlı personel izlenimi yaratacaktır.

Kahverengi Renginin Anlamı

Kahverengi Renginin Anlamı

Kahverengi ve anlamı denince kararlılık, yapı ve destek belirten ciddi, toprak rengi akla gelir. Kahverengi dostça davranışları ve ulaşılabilirliği ifade eder. Uygulamada pratik olmayı ve gerçekçi bir şekilde sadakat ve güvenilir bir ruh halini yansıtır. Renk psikolojisinde, kahverengi, dürüst, samimi ve içtendir. Yapılan araştırmalarda da bu rengin insanın hareketlerini hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Kahverengi kişiye dinginlik ve sakinlik verir. Özellikle cilt tonuna göre uyum sağlandığı zaman, asil bir görünüm de elde edilebilir.

Terapistler sıklıkla kahverengi ve tonlarını kullanır.

renklerin farklı kültürlerdeki anlamları

Bunun nedeni ise kahverengi giyen kişilere, hastaların içinden geçenleri daha rahat anlatabilmesidir.

Emre Şahin

Marmara Üniversitesi

Bir Cevap Yazın