Etkili Pazarlama ve Satış Nasıl Yapılır

Etkili pazarlama ve satış, müşterilerinizi etkilemek, ürününüzü ilgili kişilere duyurmak, bu işten para kazanmak ve başarılı bir kariyerde önemli rol oynamaktadır. Herkesin pazarlama ve satış yapabilme özelliği olabilmektedir, yalnız önemli olan etkili olanı uygulayıp, en fazla kazanç sağlayan pazarlama ve satışı yapabilmektir. Eğer sizler müşterilerinizi etkilemek, ürününüzü gerekli kişilerin duymasını ve almasını sağlamak istiyorsanız en etkili ve doğru pazarlama ve satışı uygulamalısınız.

1) Upsell tekniğini etkili şekilde kullanın

Upsell tekniği bir müşteriyi daha pahalı olanı satın almaya ikna etmektir. Upsell tekniği sitenizdeki müşterinin, siz ek bir masraf yapmadan daha fazla para harcamasını sağladığı için kârlı ve satışlarınızı kolayca artıracak bir yöntemdir. Upsell tekniğini kullanmazsanız, kolayca kazanacağınız parayı geri çevirmiş olursunuz. Ama tüm müşterileriniz için upsell tekniğiniz tutmayabilir, Upsell tekniğini devamlı müşterilerinize ya da size bir konuda soru sorduğunda ona yardım ederken sonrasında tavsiye edebilirsiniz. Böylece upsell tekniği sayesinde satışlarınız etkili oranda artmış olacaktır.

2) Doğru fiyatlandırma kazandırır

Herkesin ihtiyacını karşılayan ve bu yüzden çok satılacağını düşündüğünüz bir ürününüz olabilir. Ancak fiyatınız rakibinize göre yüksek olursa, size gelmesini istediğiniz müşterilerinizin rakibinize giderken görebilirsiniz. Pazar araştırması yapın ve rekabetçi fiyatlandırmayı öğrenin. Bir ürünün fiyatı “algılanan değer” ile orantılıdır. Ürününüz rakip üründen daha üstün olursa, ürününüzü daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Eğer ürününüz diğer ürünlere göre çok donanımlı ise zaten satılmaya başlanacaktır, böylece ürününüzün kalite olduğu anlaşıldığından ürününüzün fiyatını arttırmaya bakın çünkü yüksek fiyatta yüksek kaliteli ürün satılır.

3) Reklam gerekli bir araçtır

Reklam, dikkat çekmek için olmazsa olmaz araçlardan biridir. Ürününüz için doğru reklam araçlarını kullanın. Müşterilerinizin sizi tanıyabilmesi için televizyon, yazılı basın, sosyal medya ve internet ürününüzün veya hizmetinizin reklamını yapmak için kullanabileceğiniz araçlardandır. Tek bir şirkete reklamlarınız için odaklanmayın, birçok olmasının faydası her birinin getireceği gelirin farklı olmasıdır. Reklamlarınızın araç olmasına dikkat edin, amaç olursa müşteri o reklamın yalancı ve güvenilmez olduğunu düşünüp ürününüzü satın almaz.

4) Müşterilerinizle Konuşun

Ürünlerin reklamını yapmak yeterli değildir. Reklam, alıcının ürünü biraz daha sahiplenmesini sağlar. Ürününüzü test ettikten sonra, müşterilerinize ulaşın, ürün hakkındaki görüşlerini, memnuniyet düzeyini ve ürünü geliştirmek adına fikirlerini sorun. Müşterileriniz sizin bu ilginizi tanıdıkları kişilere anlatıp, size başka müşteriler de getirebilir. Siz ilgili oldukça hedef kitleniz artacaktır.

5) Ülkenin farklı yerlerinde merkezlerinizi çoğaltın

Olay işinizi büyütmek olduğunda her zaman çeşitlendirmeye gidin. Büyük coğrafi bir alanda birden çok merkeziniz olsun. Tek bir bölgeye odaklanırsanız, bir sürü problem yaşarsınız. Bölgesel alanlarınızın iyi olması, insanların size olan güvenini artıracaktır. Böylece sizin ürününüzü almak ya da sizden hizmet görmek isteyen birisi kendi konumuna uygun en yakın merkezinize giderek sizden faydalanmış olacaktır. Bu çeşitlilik sayesinde belli bir kesime değil herkese hizmet yapmış olacaksınız.

6) Kaliteli Olun

Ürününüzün kalitesinden asla ama asla ödün vermeyin. Müşteri markanıza olan güvenini kaybederse, rüzgarın üst üste dizdiğiniz plastik bardakları dağıttığı gibi dağılır. İnsanlar kalitenin fiyat artışını engelleyeceğini düşünür.  Ancak gerekirse kalitesi düşük bir mal üretmektense, fiyatı arttırın ve aynı kaliteyi sunun. Aynı fiyata daha az sayıda ürün satın. Kaliteden ödün verip, fiyatı düşürdüğünüz zaman bile kimse sizden almaya gelmez. Çünkü insanlar için önemli olan kalitedir, kaliteli bir ürünü fiyatı ne olursa olsun alacak müşteriler bulunmaktadır.

7) Ücretsiz Göstermelik Ürünler Dağıtın

Ücretsiz göstermelik ürünler dağıtmak, satışları arttırmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış en iyi yöntemlerden biridir. Ürünler satıyorsanız kullanıcıların denemesi için küçük örnekler dağıtın. Hizmet veriyorsanız ücretsiz danışmanlık sunun. Sitede ders videosu paylaşıyorsanız birincisini bedava yapın. Bunları yaptığınız taktirde ürününüzü veya hizmetinizi kullanmaya başlayan potansiyel müşterilerin güven seviyesi artar. Böylelikle satışlarınızın hızı artmış olur.

8) Özgün Hikayeler Anlatın

En güçlü ve etkili pazarlama tekniği özgün ve merak uyandırıcı hikayeler anlatmaktır. Çünkü insanlar hikaye dinlemeye başladıklarında, savunma kalkanlarını kaldırırlar. Zihinlerinde bir film izliyormuş gibi, ya da hipnotize oluyormuş gibi görünürler. Siz bir hikaye anlatırken, karşınızdakiler sizin bir şey satmadığınızı düşünürler. Hikayeniz karşı tarafı etkilediği zaman pazarlamayı gerçekleştirmeniz an meselesi olacaktır.

9) Ses Tonunuzu Doğru Kullanarak Karşı Tarafı Etkileyin

Pazarlama yaparken, sesinizin tonunu doğru ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü karşı tarafa uyku hissini verdiğiniz an o pazarlamayı ve satışı gerçekleştirememiş olacaksınızdır. Etkili bir şekilde gerekli vurguları yaparak karşı tarafın bu ürünü sizden almasını veya bu ürüne çok ihtiyacı olduğunu hissetmesini doğru ses tonunuz ile sağlayabilirsiniz.

10) Eşsiz Bir Satış Noktanız Olsun

Hangi ürünü satarsanız satın, ürününüzün eşsiz bir yönünün olması gerekiyor. Örneğin bir yazı tahtası satıyorsanız, diğerlerinden farklı olması için yüzeyinde fazla karalama dahi olsa temizlendiğinde ilk hali gibi kalmasını sağlayın. Online mağazanız varsa mağazanızı bir şekilde eşsizleştirin. Örneğin internet sitenizden ürün alanlara kargonun ücretsiz olacağı şekilde bir olanak sağladığınız zaman eşsiz bir satışı gerçekleştirmiş olacaksınızdır.

11)  Ürünlerinizi Çeşitlendirin

Olay, bağlantılı pazarlardaki pazar payını artırmaktır. Sadece tek bir ürüne odaklanırsanız hata yapmış olursunuz. Bu nedenle ürün hattınızı her zaman genişletmeye çalışın. Örneğin bir kitabınızda damak tadı nasıl olmalıdır diye bahsettiniz. Yeni kitabınızda da ülkelere göre ya da şehirlere göre oluşan damak tadından bahsedebilirsiniz. Ürünlerinizi aynı ürünün devamı şeklinde yapmış olduğunuzda risk almamış olursunuz, ancak garantiye oynamak müşteriyi her zaman memnun etmeyebilir. Bunu da göz önünde bulundurarak çeşitlendirmeye çalışın.

12) Takım Çalışmasına Önem Verin

Takım, bir arada olduktan sonra işiniz daha çok kolay olmaktadır. Çünkü satış ve pazarlama için, herkesin görevi farklı olabilmektedir. Bazıları strateji üzerinde düşünür, bazıları fiyatlandırmayı ayarlar, bazıları hikayeyi oluşturur. Herkes kendi görevini yerine getirdiğinde satış ve pazarlama yapılmış olacaktır. Bu yüzden dayanışmayı sağladığınız zaman ve takım ile beraber vakit geçirmeye ve herkesi önemseyin. Bu sayede kazanan hepiniz olacaksınız.

13) Doğru İsminizi ve Markanızı Seçin

Müşterinin kolayca telaffuz edebileceği ve zorlanmadan hatırlayabileceği bir ürün adı seçin. İstediği an hadi şuradan ürün sipariş verelim diyeceği an aklına gelecek olan o doğru isim sizin isminiz olsun. Seçtiğiniz ismin ürün detaylarıyla ilgili bilgi verdiğinden emin olun. Seçtiğiniz isim hedef müşterilerinizin aklında her zaman bulunsun. Eşsiz bir isim seçebilirsiniz ve bu ismi markalaştırmaya çalışabilirsiniz. Önemli olan müşterilerin ismi doğru bir şekilde yazabilmesidir.

Orhun Mert Kalkan

Maltepe Üniversitesi

Bir Cevap Yazın