KÜÇÜK İSKENDER

Derman İskender Över (28 Mayıs 1964 – 3 Temmuz 2019) anısına…

küçük İskender'e veda: Bir martıyı ağlattın işte...
Resim: gazeteduvar.com

Bu dünyadan küçük iskender geçti. Ama sadece geçti. Asla bu dünyada yaşamadı. Çünkü bu dünya küçük iskender gibileri için fazla küçük, fazla yüzeysel, fazla basit ve yetersiz. küçük iskender’in dünyası evrenin bambaşka bir eyaleti. Ve kitapları ise o eyaletten gelen bir elçi. Asla yalanları doğrusuz, doğruları yalansız iletemeyen bir elçi. Peki küçük iskender’in bu yalanları neyi ifade edebilir ki, olması gerekeni yansıtmaktan başka. Bize yalan olarak gelen şeyler onun evreninin doğruları değil midir? O evrenin fermanı da, feryadı da, Derman’ı da küçük iskender değil midir? Her kelime oyunu bir devrim değil midir?

Doğum tarihimi insanlık tarihine dahil etmeyin sakın. Ben gezerken sadece teğet geçtim dünyadan.

küçük iskender

küçük iskender öyle bir şair, öyle bir yazardır ki; diğer çoğu yazarların aksine yeni pencereler açtırmaz insana. İnsanın bütün pencerelerini bir bir kapatır sonra o pencereleri barındıran duvarları bir bir yıkar. İşte ışık, fikir içeri böyle girer. küçük iskender tabuları yıkmaz çünkü tabular böyle bir özgür umarsızlığın karşısında utancından yerin dibine girer. küçük iskender öngörülemez. küçük iskender önlenemez. Okundukça sezilir, okundukça sızar. Küçük iskender zaaflarıyla, hazlarıyla, tutkularıyla, anlamsızlığı anlamla kavuşturmasıyla şairdir. küçük iskender kendinin de ifade ettiği üzere simyacıdır. Kelimelerin anlamlarını alır ve onların varlık alemindeki yerini değiştirir. Asla marjinal değildir. Sadece zamanında bazı kelimeleri reddeden, bazı kelimeleri aforoz eden edebiyat anlayışını reddetmiştir. Tanrısı olarak ilan ettiği doğaya ait doğallığı şiirlerinde, yazılarında sık sık haykıran bu şair aslında kelimelerin kullanımı konusunda bir özgürlüğü yaşatmıştır. Beylik kalıpları reddetmiş başkalarının dayatması olan beylikleri kendi coğrafyasında alt etmiştir. küçük iskender değiştirmiştir. Yaşamayı sevdiği ve seçtiği için değiştirebilmiştir.

Yaşadığımız coğrafyanın şairleri dilinin zehrinden şarap yapan simyagerlerdir.

küçük iskender
küçük İskender: ÇIRILÇIPLAK ŞİİR
Resim: Hürriyet

küçük iskender anlaşılması güç bir şairdir. Zekasını yazılarında öyle bir kullanır ki insan ezbere konuşmaya ara verir. Bazı kesimin asla kabul edemeyeceği doğallıkta ve mantıkta fikirlerini kainatın kapısına asarken, müthiş bir tutkuyla okuru her seferinde kendinden taviz vermeyi arzular hale getirerek aslında özgürlüğün iyi ya da kötü seçimlerle anlaşılabileceğini anlamayı mümkün kılar. İnsan, küçük iskender’in değerini okuduğu ölçüde kavrar ve kelimeler üzerindeki hakimiyetine boyun eğer.

Gezegen herkesin yargılandığı bir mahkeme salonu değildir.

Gezegen herkesin kainatı yargıladığı bir mahkeme salonudur.

küçük iskender

Yerleşmişiz ama yabancıyız. Anlatmayı beceremediğimizden susmayı erdem sayıyoruz.

küçük iskender

Fobilerin, saplantıların kuşattığı bir bedeni savunan askerlerim var benim kelimelerden ibaret. Anlamın istilasına karşı koyuyoruz birlikte.

küçük iskender

Şiirin verdiği özgürlükten başka esaret mi var sanki..

küçük iskender

küçük iskender’in kudreti küçüklüğünde saklıdır. Ölümü küçük görüşünde saklıdır. Kendi ölümünden sonra ağlanmasını değil güzel bir dansa gidilmesini, ölümü hatırına insanların sevdiklerini aramasını ister. küçük iskender ölümünden sonra insanların yaşamasını ister. Ölümünden 1 yıl sonra, yani bugün yine ‘böyle bir adam yaşadı diye eğlenelim’ ister.

Şair Küçük İskender Hayatını Kaybetti...

Nerede bir sokak kedisi görürseniz küçük iskender’i hatırlayın

küçük iskender

Her vedada işitilmese de illaki bir şarkı çalar.

küçük iskender

Ve umuyoruz ki küçük iskender’e edemediğimiz veda çalan şarkıyla son bulsun…

Büşra Tirli

Erciyes Üniversitesi

KÜÇÜK İSKENDER” için 2 yorum

 • Aralık 21, 2020 tarihinde, saat 7:13 pm
  Permalink

  Güzel olmuş ellerine sağlık

  Yanıtla
  • Aralık 22, 2020 tarihinde, saat 9:14 am
   Permalink

   Teşekkür ederim ne mutlu bana..

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın