Ösym Üniversite Taban Puanlarını Ne Zaman Açıklar

Tercih yaparken öğrencilerin referans aldığı en önemli bilgi üniversite bölümlerinin en son kaç puanla öğrenci aldığıdır. Bu taban puan bilgisi Ösym ve Yök tarafından açıklanmakta olup her yıl tercihlerden sonra açıklanmaktadır. Çünkü üniversite taban puanları ne zaman açıklanır diye sorduğunuzda karşınıza sınava girdiğiniz yıla ait bir sonuç çıkması mümkün değildir. Taban puanı bölüme giren son kişinin puanı anlamına geldiği için tercihler yapılmadan önce yerleşmiş bir kişinin puanının açıklanması mümkün olmamaktadır.

Tercih Yaparken Hangi Puanlara Bakılmalı

Elimizdeki en net bilgi tercih yapacağımız bölümün bir önceki sınav döneminde almış olduğu öğrencilerin puanlarıdır. Geçen seneye ait taban puanı referans alınarak tercih yapmak güzel bir seçimdir ancak yeterli değildir. Bölümün geçen seneki kontenjanı ile bu seneki kontenjanı aynı olmayabilir. Bu bölüm yakındaki bir üniversitede daha açılmış olabilir. Belki dünyada ve ülkemizde gelişen olaylar sonucu bölüme talep azalmış ya da artmıştır (Örneğin ülkemizde nükleer santral açılacak olması nükleer enerji bölümlerine olan talebin önceki yıllara göre büyük oranda artmasına sebep olmuştur.).

Taban Puanlara Nasıl Ulaşılır

Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklanan Yök Atlas sayesinde bölümlere ait tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yök Atlas’ta bölümlere girenlerin taban ve tavan puanlarının yanı sıra okudukları lise türleri, öğrencilerin cinsiyet dağılımları, geldikleri şehirler gibi ayrıntılı bilgilere de ulaşmak mümkündür.

Doğru Bir Seçim Yapmanın Önemi

Üniversiteye girerken gerçekten istediğiniz bir bölümü değil de sırf boşta kalmamak için yazdığınız bir bölümü tutturursanız gittiğiniz yıllar boyunca okuldan nefret edebilir veya istemeye istemeye gidebilirsiniz. Bu da ne akademik hayatınız için ne de sonrası için güzel bir durum değildir.

Tolga Kaan

Marmara Üniversitesi

Bir Cevap Yazın