Üniversite İçin Doğru Tercih Nasıl Yapılmalı

Sınav sonrasında puanlar ve sıralamalar açıklandıktan sonra tercih zamanı gelmektedir. Öğrenciler heyecan ve stres yapıp nasıl sıralama yapacaklarını hangi mesleği yazacaklarını, hangi üniversiteleri yazacakları konusunda sıkıntı yaşayabilir. Öğrenciler sıralamalarına uygun şekilde seçeceği okulun ulaşım, akademik kadrosuna, okulun olanaklarına bunun gibi başka önemli konulara bakıp tercih yapmalıdır.

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

1) Akademik Kadro İncelenmeli

Öğrenciler üniversitelerin web sayfalarından üniversitenin öğretim görevlilerinin öz geçmişlerini, araştırmalarını ve uzmanlıklarını inceleyebilirler.Üniversite kadrosunun ulusal ve uluslararası çapta yaptıklarının iyice araştırılması öğrenci için kaçınılmaz detay olmalıdır. Rehberleri insan olduğu için akademik kadronun derinliği ve uzmanlık zenginliği tercihte önemli rol oynamaktadır.

2) Şehir Seçimi Doğru Yapılmalı

Öğrencilerin tercih hakkı fazla olduğundan dolayı öğrenciler tercih listesini doldurmak adına birden fazla şehir yazabilmektedir. Bu şehirleri yazarken, o şehrin hayat şartlarına, yurt sayısına, okula olan uzaklığına, gerekli bütçeyi hesaba katmanız gerekmektedir. Kendinize uygun olan şehirleri yazıp, başkalarını düşünerek listenize rahat yaşayamayacağınız şehirleri yazmayınız. Çünkü o şehirde yaşamak sizin için hatalı bir tercih olabilir.

3) Ulaşıma Dikkat Edilmeli

Üniversite tercihi yaparken yaşadığınız konuma uygun olarak liste hazırlamanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü yağmur ve kar yağdığı zamanda, hastalandığınızda ve zamanınızın çoğunuzun yolda geçmemesini istiyorsanız, ulaşımı dikkate alıp tercih yapmalısınız. Ulaşım konusu önemli bir konudur, çünkü tek bir otobüs okulunuza götürüyorsa ve siz de onu kaçırdığınız zaman sınava geç kalabilirsiniz ya da birden fazla toplu taşımaya binip, çok çabuk yorulup yeterli ders çalışamayabilirsiniz veya trafik yüzünden tüm gününüz yolda geçebilir.

4) Üniversitenin Eğitim Olanaklarına Bakılmalı

Tercih edeceğiniz üniversitenin yurt dışından hangi ülkelerle anlaşmalarının olduğu, erasmus yapacak öğrencilerine üniversitenin nasıl yardımcı olduğu konusunda gerekli araştırma yapılmalıdır. Çünkü öğrenci erasmus fırsatı sayesinde bölümünü ve mesleğini geliştirecek ve gerçekleştirecek atılımlar yapabilir. Bu atılımları sağlayan üniversitelere ve üniversitenin o ülke ile anlaşmalarına ve öğrenciye farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını sağlayan programı iyi araştırmalıdır.

5) Üniversitenin Bölüm ile İlişkisi İyice Araştırılmalı

Bazı üniversitelerin reklamları yapılırken bir bölüm üzerinden çok fazla övülmektedir. Sizin tercih edeceğiniz bölümün yazacağınız üniversite ile olan ilişkisine ve popülerliğine dikkat ederek yazmanız sizin için avantajlı olacaktır. Örneğin Medipol ve İstinye Üniversiteleri sağlık bölümü için; İstanbul Teknik ve Marmara Üniversiteleri mühendislik bölümü için özellikle tercih edilmektedir. Bölümünüzde daha rahat ilerlemek için okul ile olan ilişki göz ardı edilmemelidir.

6) Yurtta Kalmak veya Ev Kiralamak

Yerleştiğiniz üniversitenin yurdu olup olmadığına ve yurtta rahat bir şekilde kalabileceğinizi düşünüp karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü yurtta tek veya birden fazla kişi ile kalıp sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yurtta rahat edemeyen öğrenciler yakınlardan ev kiralamaya çalışır, çoğu şehirde öğrenciler bu konuda sıkıntı yaşamaktadır. Öğrenciye ev veren emlak sahibi azdır ve öğrenci evleri ayrı bir sorun olmaktadır. Konaklama için doğru karar vermeniz gerekmektedir.

7) Okulun Gerekli Malzemelere ve Ortamlara Sahip Olması

Üniversitenin eğitim konusunda öğrencilere vereceği destek etkili şekilde olmalıdır. Örneğin deney yapılacaksa laboratuvarlara ve deney malzemelerine eksiksiz bir şekilde sahip olmalıdır, bilgisayar mühendisleri için yeterli şekilde bilgisayar olmalıdır ve bunun gibi birçok ortam ve malzeme yetecek şekilde olduğu sürece okul öğrenci için ideal bir tercihtir.

8) Okulun Kulüplerinin Sosyal Faaliyetleri Araştırılmalı

Üniversitenin sahip olduğu kulüplerin hangi aktivitelerde rol aldığı, hangi sorumluluk projelerinde görev yaptığı ve öğrencilerin gelişimi için kulüplerin bölümlere özgü nasıl katkı sağladığı araştırılmalıdır. Okulun kulüpleri sizin için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Siz uygun zamanlarınızda bu etkinliklerde yer alabilirsiniz. Bu şekilde okul sizin için daha keyifli geçecektir. Örneğin Kızılay görevinde yer alıp, sosyal sorumluluk projesinde çalışmış olabilirsiniz. Bölümünüzün kulübü sayesinde, bölümünüzün tanınmış kişileri ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Orhun Mert Kalkan

Maltepe Üniversitesi

Bir Cevap Yazın