Üniversitede Üstten Ders Almak Nedir?

Üniversitede sık sık duyduğumuz bir diğer konu da “üstten ders almak” konusudur. Üstten ders almak, adından da anlaşılacağı üzere gelecek yarıyıllarda/yıllarda alacağınız dersleri önceden almaktır. Bu sayede üst sınıfa geçtiğinizde daha önceden almış olduğunuz dersleri bir daha almayacaksınız. Bu durum ders yükünüzü hafifletmiş olacak ve kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Üstten Ders Nasıl Alınır?

Üniversitede ilk döneminizde üstten ders alamazsınız. Üstten ders alabilmek için GANO’nuz (Genel Akademik Not Ortalaması) oluşmalıdır. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, genellikle GANO 4 üzerinden en az 3.00 olmalıdır. Üniversitedeki ikinci döneminizle birlikte, ortalama şartınızı sağlıyorsanız, açılan derslerden önkoşullu olmayanları üstten alabilirsiniz.

Üstten Ders Alarak Üniversite Erken Bitirilebilir mi?

Bu durum alacağınız derslerin kredisi ile ilgilidir. Mezun olabilmek için önlisans programlarında 120 krediyi, lisans programlarında ise 240 krediyi tamamlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, lisans öğrencisiyseniz ve 3 senede üniversiteyi bitirmek istiyorsanız, ortalama her dönem 40 kredilik dersi tamamlamanız gerekmektedir.

Üstten Ders Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Dersi alacağınız dönemin derslerinin yoğunluğuna dikkat edilmeli, çok zorlanacağınız veya tamamlayamayacağınız dersleri seçmemelisiniz.
  • Üniversiteyi erken bitirmek gibi bir düşünceniz varsa, önceden her dönem kaç kredi almanız gerektiğini hesaplayıp ona göre bir plan yapmalısınız. Aksi durumda, hem üstten ders alıp zorlanarak hem de kendinizi diğer öğrencilerle aynı anda üniversiteyi bitiriyor olarak bulabilirsiniz.

Üstten Ders Almanın Avantajları Nelerdir?

  • Üniversiteyi erken bitirebilme şansı elde edersiniz.
  • Üst sınıflara geçtiğinizde ders yükünüz daha az olacağı için daha rahat edersiniz.

Üstten Ders Almanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Üstten ders aldığınız dönem sizin için çok yoğun ve zorlayıcı olabilir.
  • Üstten aldığınız dersleri anlamakta zorluk çekebilirsiniz.
  • Derslerin fazlalığı nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu durum ortalamanızı olumsuz etkileyebilir.

Üstten Ders Almak Mantıklı Mı?

Yazımızda üstten ders almanın nasıl olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık. Mantıklı olup olmadığı kişiden kişiye, bölümden bölüme veya alınacak derslerin içeriğine göre değişebilir.

Mert Kerem Uçan

Marmara Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği

Bir Cevap Yazın