İnternetten Üniversite Kaydı (e-kayıt) Nasıl Yapılır?

Ösym‘nin üniversite tercih sonuçlarını açıklamasının ardından kazanan adayların yapması gereken son işlem üniversite kaydını tamamlamak. Üniversite kaydı da günümüzün teknolojisine uygun bir şekilde artık internet üzerinden yapılmaktadır. Peki hangi üniversitelere internetten kayıt yapılabiliyor internet kaydı nasıl yapılıyor? Elektronik kayıt yapan öğrencilerin üniversiteye gidip kontrol etmesi gerekiyor mu?

Hangi Üniversiteler İnternetten Kayıt Alıyor

2019-2020 eğitim öğretim yılında tüm devlet üniversiteleri ve pek çok vakıf üniversitesi internet üzerinden kayıt kabul etmektedir. Hangi vakıf üniversitelerinin e-kayıt ile öğrenci kaydı aldığını görmek için kendi sitelerinde bulunan duyurularını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca e-devlet’in kayıt sayfasında üniversitenizin internetten kayıt kabul edip etmediği belirtilecektir.

İnternet Kaydı İçin Neler Gereklidir

İnternetten yapılan kayıt işlemleri için e-devlet’in kayıt sayfasına girip üniversiteye kaydımı onaylıyorum demeniz yeterlidir. e-kayıt yaparken hiçbir belge paylaşmanız veya üniversiteyle iletişime geçmenize gerek yoktur.

İnternetten Üniversite Kaydı Yapmak (Resimli Anlatım)

Öncelikle e-Devlet Üniversite e-Kayıt sayfasına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfadan e-Devlet bilgilerinizle giriş yapın.

internetten-üniversite-kaydı-yapmak

Ardından üniversite kaydınızı yapmanız için bölümünüz ve üniversitenizin yazdığı sayfa gelecek ve kaydı tamamla seçeneği bulunacaktır. Tıklamanızın ardından kaydınız tamamlanacaktır. Kaydınızın tamamlandığından emin olmak için de e-kayıt belge sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-kurulu-universite-e-kayit-belge-sorgulama

Bu belgeyi alabiliyorsanız üniversite kaydınız tamamlanmıştır ve ders gününe kadar yapmanız gereken başka hiçbir işlem bulunmamaktadır.

Tolga Kaan

Marmara Üniversitesi

Bir Cevap Yazın