İş Deneyimi Olmayanlar İçin CV Hazırlama Tavsiyeleri

Akademi hayatı ve mezuniyetin ardından gelen en önemli aşama bir CV hazırlayarak iş başvurusunda bulunmaktır. Ancak yeni mezun öğrencilerin yaşadığı en büyük sıkıntı yaşadıkları konu herhangi bir iş tecrübesine sahip olmamalarından ötürü CV’yi nasıl hazırlayacaklarıdır. İş deneyimi olmayanların CV‘lerinde elde etmiş oldukları diğer başarıları öne çıkarması gerekmektedir.

İş Deneyimi Olmayan Biri Nasıl CV Hazırlamalı

İş Deneyimi Olmayan Biri Nasıl CV Hazırlamalı

İş deneyimi olmayan adayların insan kaynakları yöneticisini etkilemek için ellerinde olan geçmişlerini iyi kullanmaları gerekmektedir. Bunu yaparken de normal CV’lerden farklı bir sıralama ve yöntem izlemeleri gerekir.

Eğitim Bilgileri

Henüz iş deneyimi olmadığı için üniversite yani eğitim bilgisi bu noktada CV’nin en başında yer almalıdır. Yeni mezun kişinin elindeki en büyük koz bu olduğundan 3.00 üstü bir ortalamayla mezun olduysa bunu da CV’de belirtmesi faydalı olur.

Dil Bilgisi

Eğer bir yabancı dil üzerine yeterli derecede bilginiz veya seviyenizi kanıtlayan bir belge varsa buna cv’de önemli bir noktada yer vermeniz faydanıza olacaktır. Çoğu kurumda dil bilmeye ihtiyaç olmasa bile İngilizce bilen kişiye + gözüyle bakılmaktadır. Bu noktada CV’nizi de İngilizce olarak hazırlayabilirsiniz.

Sertifika ve Ödüller

Sertifika ve Ödüller

Daha önce katıldığınız eğitim ve yarışmalardan aldığınız belgeler yeterliliğinizi kanıtlama konusunda faydalı olacaktır. Abartmamak şartıyla bu noktada bazı katılım belgelerinize de CV’nizde yer verebilirsiniz.

Yetenek

Yetenek

Kullanmayı bildiğiniz programlar veya etkili iletişim gibi özel yeteneklerinize de yer vererek kendiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi vermiş olursunuz.

Kulüp Deneyimi

Üniversitelerde bulunan kulüplerde yaptığınız çalışmalar üniversite boyunca alanınızda yaptığınız çalışmalar hakkında az çok bilgi verecektir. Büyük bir etkinliğin organizasyonunda bulunmuş, önemli kişilerle mailleşmişseniz bu durum size artı puan olarak yansıyacaktır. Bunun gibi noktaları özellikle CV’nizde belirtmeniz gerekmektedir.

Her ne kadar CV’nizde belirtmeniz gerekmektedir desek de ayrıntılarla CV’nin gereksiz bilgilerle dolmamasına da dikkat etmelisiniz. CV’nin amacı mülakata çağırılacak kişi olup olmadığınıza karar vermektir. Ayrıntılara değinmek için mülakatlarda yeterince zamanınız olacaktır. Mülakat hakkında detaylı bilgi içinde İyi Bir Mülakat Nasıl Geçer yazımıza bakabilirsiniz.

İlgi Alanları

Kişiliğinizi tam olarak belirtmek için de CV’nizde ilgi alanları ve yaptığınız gönüllü çalışmaları bulundurmanız faydalıdır ancak bu kısımların çok ön planda olmasına gerek yoktur.

CV Düzeni ve Tasarımı Nasıl Olmalı – CV Nasıl Yapılır

CV tasarlamakla ilgili de genel ayrıntılar içeren, iş tecrübesi olmayanlara cv örnekleriyle yardımcı olan bu videoyu izleyerek aklınızda kalan son soru işaretlerini de cevaplayabilir ve üstte bulunan mülakat yazımıza göz atarak bir sonraki aşama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tolga Kaan

Marmara Üniversitesi

Bir Cevap Yazın