YÜRÜMEK (WOOLF’TAN YAZARLIK DERSLERİ)

Dannel Jones’un, Virgina Woolf’un güncelerinden, karalama defterlerinden, gerek kurgu gerek kurgu dışı eserlerinden yola çıkarak yeri geldikçe doğrudan alıntılar yaparak Woolf’un yazarlığa yaklaşımını irdelediği eserdir, Virgina Woolf‘tan Yazarlık Dersleri.

Eserde Woolf, karşımıza yazarlık dersleri veren bir eğitmen olarak çıkmaktadır. Keyifle okunan ve yazarlığa adım atmak isteyen herkes için ilham kaynağı olabilecek olan bu eserde toplam 7 dersle muhatap oluruz. Bu yazımızla da derslerden dördüncüsü olan ‘yürümek’ ile karşınızdayız.

4- YÜRÜMEK

Urban, Public, Crowd, Troop, People, Adults, Citizens, Countries ...

Gürleyen şehrin orta yerinde, sokaklarda başıboş dolaşmaktan, kalabalıklar arasına karışmaktan, kent yaşamının ahenkli sesinden daha eğlenceli ne olabilir?

Virginia Woolf

Yürümek yalnızca beden sağlığına değil, zihin sığlığına da birebirdir. Çünkü zihnimizi, düşünme kapasitemizi kıyılardan kurtarıp derinlere eriştirmeliyiz. Bu da düşünmekle olur. Bir yazarın daha sağlıklı düşünmesi için, üretim sürecinin bir parçası olan bu yürüme etkinliğini gerçekleştirmesi gerekir. Bugüne kadar “yürümek” adına sayısız makale, deneme, kitap yazılmıştır. Yürümek yeri gelir eylem olur, yeri gelir devinim, hatta yeri gelir devrim olur!

Yürüyerek sıkıntıların üstesinden gelebilecek fikirler üretmek, açık havanın zihni ve düşünceyi berraklaştırması, insanı hayata bağlaması, insanın yaşadığını hissetmesi, bir şekilde özgürlüğe giden yolda yürümesi paha biçilmez bir şeydir. Yürümek sanattır. Çünkü yürümek ilerlemektir. Yolda ilerlemektir, düşüncede ilerlemektir. Durmamaktır, gerilemeye izin vermemektir. Üretmektir…

Beni, sokaklarda hikayeler kurgulayarak yürürken görmelisiniz… Yürürken adeta puslu bir yoldaymış gibi hisseder, rüyadaymış gibi kendimden geçer, enfes cümleler kurup sahneler canlandırırım hayalimde.

Virginia Woolf

Şu ana kadar okuduğunuz birçok kaliteli eser uzun ve ferah yürüyüşlerin neticesi olarak karşımıza çıkmıştır. Yürürken adeta saklı kalan düşüncelerimiz, hislerimiz varlığını ilan eder ve kendimizi keşfetmemizde devasa bir rol oynar. Yürürken ortaya çıkacak fikirler için kağıt kalem taşımakta yarar var. Tabi notlarınızı telefonlarınıza da yazabilirsiniz fakat doğadayken daha doğal bir yolu tercih edebilirsiniz.

İETT'den doğa yürüyüşü severler için iki yeni hat

Kendini yeniden yazının kayasına bağlamanın yolu şu: Önce açık havada egzersiz. İkincisi edebiyat okumak.

Virginia Woolf

Virginia Woolf‘un yapmayı sevdiği şeylerden biri yürüyüşlerine çıktığı sırada gözüne kestirdiği insanlara kafasından hayat hikayeleri uydurmaktı. Böylece hem karakter tasarlıyordu hem de hikaye. Yani yürüyüşün her anını üretim adına kullanıyordu. Kendisini ve eserlerini bu şekilde geliştirdiğini hatta gerçekleştirdiğini görünce şu tavsiyeyi verdi:

Rehavetten uyanıp yazma havasına girmek için bu tavsiyeme kulak verip yürümeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu size huzur verir, yatıştırır. Düşüncelerinizi tazelemenizi sağlar. Algılarınız açılınca hızla bir şeyler şekillenmeye başlar zihninizde.

Virginia Woolf

Yürüyerek düşüncelerinizi, ruhunuzu, his ve hayal dünyanızı geliştirin. En doğru yürüyüş, kendinize çıkan yoldadır. Verimli yürüyüşler…

Bir Sonraki Derse Göz Atın

Büşra Tirli

Erciyes Üniversitesi

Bir Cevap Yazın