Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmek Gerekenler

Ösym‘nin sınav sonuçlarını açıklamasına kısa bir süre kalmışken liseyi bitiren üniversite adaylarına tercih yaparken dikkat etmeleri gereken şeyleri sıraladık. Sorunsuz bir üniversite hayatı yaşamak isteyenlerin tercihlerini yaparken ne istediklerini bilmeleri çok önemlidir. Aksi taktirde üniversite öğrenci için zoraki gidip gelinen bir kurum haline dönüşebilir.

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Üniversiteye giren öğrencinin ilgi duyduğu bir bölümde okuması okula severek gitmesini sağlayacaktır. Aksi taktirde boşta kalmamak için yazılmış bir bölüm heba olan bir gençliğe ve mutsuz bir geleceğe yol açabilir. Örneğin teknolojiyle ilgilenen birinin bilgisayar, elektronik, mekanik gibi bölümler yazması beklenirken öğretmenlik yazması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Puanınızı Kabullenin

Her ne kadar kötü de olsa herkes beklediği puanı alamayabiliyor. Bu durumda istemediğiniz bir bölüm yazmak sadece günü kurtarmaya yönelik bir hareket olacaktır. Üniversite bölümlerinde çok sayıda öğrencinin bu yüzden istemeyerek okula geldiğini görüyoruz.

Popüler Olmayan Bölümlere de Bakın

Popüler Olmayan Bölümlere de Bakın

Öğrencilerin bir kısmı bazı bölümleri sırf adı var diye tercih etmek istiyor ancak bölümdeki derslerin içeriği hakkında bile bilgi sahibi değiller. İnternette bölümlerin ders programlarına, müfredatlarına ulaşmak çok kolay. Sırf adında mühendislik var diye istemediğiniz bir bölümü yazmanın ileride size ne kadar zararı olacağını ders içeriklerine bakarak anlayabilirsiniz.

Bölümlerin Müfredatına Göz Gezdirin

Sadece “Bilgisayar Mühendisliği Ders Programı” diye Google’da arama yaptığınızda onlarca üniversitenin bu bölüm hakkındaki müfredatına ulaşabilirsiniz. Ayrıca her üniversitenin her bölümü hakkında bilgiler içeren sayfaları da bulunmaktadır. Bu bilgilere bu kadar kolay ulaşım imkanı varken bilinçsizce tercih yapmak çok anlamsız olacaktır.

Tolga Kaan

Marmara Üniversitesi

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmek Gerekenler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın