Tarihte Bu Hafta (4 – 10 Mayıs)

4 Mayıs

Star Wars Günü

1912 Rodos Adasının İşgali

Trablusgarp Savaşı sırasında İtalya tarafından Rodos Adası ve On İki Ada işgal edildi. 1947 yılında Paris Antlaşması ile adalar Yunanistan’a devredildi.

1931 Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi. TBMM’de 317 milletvekilinden 289’u oylamaya katıldı ve oybirliği ile Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçildi.

1979 İngiltere’nin İlk Kadın Başbakanı

Margaret Thatcher İngiltere’nin Başbakanı oldu. Demir Leydi lakabı ile de bilinen Thatcher İngiltere tarihinde ilk kez kadın Başbakan oldu.

2009 Bilge Köyü Katliamı

Mardin’e bağlı Bilge Köyünde bir düğün esnasında terör saldırısı gerçekleşti. Saldırıda toplam 44 kişi şehit edildi. Saldırıyı gerçekleştiren olarak PKK terör örgütünden şüphelenilsede saldırıyı köyün muhtarı üstlendi.

5 Mayıs

Dünya Ebeler Günü

1947 Avrupa Konseyi

On ülkenin girişimi ile Avrupa Konseyi kuruldu. Örgüte 1949 yılında katılan Türkiye Cumhuriyeti kurucu üye olarak geçmektedir. Şu an 47 üye ülkedir.

1955 Anneler Günü

Türk Kadınlar Birliği her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verdi.

1994 Naim Süleymanoğlu

Cep Herkülü olarak da bilinen Naim Süleymanoğlu Avrupa Halter Şampiyonası’nda 64 kilo kaldırarak dünya rekoru kırdı ve üç altın madalya kazandı.

2000 Ahmet Necdet Sezer

TBMM’de yapılan seçimler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı; Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer oldu. Üçüncü tur sonunda 330 milletvekilinin oyunu alan Sezer 16 Mayıs tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Cumhurbaşkanı oldu.

6 Mayıs

Hıdırellez Bayramı

1927 İlk Radyo Yayını

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez radyo yayını yapıldı. Yayını yapan İstanbul Radyosu, yayını Sirkeci’de Büyük Postane binasının bodrum katında gerçekleştirdi.

1936 İlk Konservatuar

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı Ankara Devlet Konservatuarı kuruldu.

1972 Gezmiş – Aslan – İnan

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildiler.

2019 İptal Edilen İBB Seçimi

Yüksek Seçim Kurulu AKP’nin itirazı ile İstanbul seçimlerinde usulsüzlük olduğunu dile getirerek 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etti. Ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını elinden aldı. Yeni seçim tarihi 23 Haziran 2019 olarak ilan edildi. Yenilenen seçim ile İBB Başkanı tekrardan Ekrem İmamoğlu seçildi.

7 Mayıs

558 Ayasofya

Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya’nın kubbesi çöktü. Dönemin Bizans İmparatoru I. Justinianus Ayasofya’nın kubbesinin tekrardan inşa edilmesi emrini verdi.

1924 Cumhuriyet Gazetesi

96 yıldır hizmet eden ülkemizin en eski gazetelerinden olan Cumhuriyet Gazetesi yayımlanmaya başladı.

1945 II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Teslim Oluşu

Alman General Jodl Almanya’nın Müttefik Devletler’e kayıtsız teslim olma şartlarını kabul etti ve antlaşmayı imzaladı.

1990 Star TV

Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk özel yayın yapan kanal Star1 TV test yayınına başladı.

8 Mayıs

Dünya Talasemi Günü

Dünya Erkekler Günü

1886 Coca Cola

Dünyanın en bilinen içeceği Coca Cola Atlantalı Kimyacı John Pemberton tarafından icat edildi.

1945 II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Teslim Oluşu

Almanya’nın teslim olduğuna dair antlaşma yürürlüğe girdi. Almanya II. Dünya Savaşı’nı resmen kaybetti. Tarihte bugün Avrupa’da Zafer Günü ilan edildi.

1949 Sovyet Savaş Anıtı

Doğu Berlin’de Nazilerin sembolü olan Svastika’nın yıkılması ile Sovyet Savaş Anıtı dikildi ve tarihte bugün açılışı yapıldı.

1972 CHP Genel Başkanlığı

Bülent Ecevit’in Cumhuriyet Halk Partisi kurultayında genel başkan seçilmesi ile yaklaşık 34 yıldır görevde bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.

9 Mayıs

Zafer Günü

Avrupa Günü

Dünya İstatistik Günü

1936 İtalya Faşist İmparatorluğu

İtalya’nın diktatör lideri Benito Mussolini İtalya Faşist İmparatorluğu’nu kurduğunu ilan etti.

1950 Schumann Bildirgesi

Robert Schumann Avrupa Birliği’nin temellerini atan Schumann Bildirgesi’ni duyurdu. 1985 yılında bu bildirinin duyurulduğu gün Avrupa Günü ilan edildi.

1955 Anneler Günü

Türkiye Cumhuriyeti’nde Anneler Günü ilk kez kutlandı.

1984 Yaşar Kemal

Ünlü yazar Yaşar Kemal’e Fransız Devlet Nişanı olan Legion d’Honneur verildi.

2000 Süleyman Demirel

Cumhurbaşkanlığı biten Süleyman Demirel Çankaya Köşkü’nden ayrılmadan evvel 80’e yakın devlet başkanına veda mektubu gönderdi.

2002 Bülent Ecevit

Rahatsızlığı nedeniyle hastanede yatan Başbakan Bülent Ecevit taburcu edildi. Evinde Başbakanlık görevine devam edeceğini ve görevi bırakmayacağını söyledi.

10 Mayıs

Dünya Psikologlar Günü

Azerbaycan’da Çiçek Bayramı

1868 Danıştay

Şura-yı Devlet kuruldu. Günümüzdeki adı Danıştay.

1978 Çiçek Pasajı

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan tarihi Çiçek Pasajı çöktü. Enkaz altında kalan 12 kişi öldü. 1988 yılına kadar kapalı ve yıkık bir şekilde kalan pasaj Çiçek Pasajını Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği tarafından onarıldı ve 2005 tarihinde tekrardan açıldı.

1996 Tansu Çiller

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Başbakanı olan Tansu Çiller, Başbakanlıktan ayrılmadan 22 gün önce örtülü ödenekten 500 milyar lira çektiğini açıkladı.

2010 Deniz Baykal

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Deniz Baykal görevinden istifa etti. Yapılan yeni kurultay ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Doğumlar

Ölümler

Erben Samet ARİFOĞLU

Marmara Üniversitesi - İşletme Lisans Öğrencisi

Bir Cevap Yazın