Atatürk’ün Manevi Çocukları: Sabiha Gökçen

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız bu en önemli günde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yetim ve öksüz bir kız olan Sabiha’yı nasıl evlat edindiğinin hikayesi:

1924 yılında Gazi Paşa Bursa’ya geldi. Tüm halk coşkuyla Paşa’yı selamlıyordu. Her yer bayraklarla süslüydü. Tüm şehir hep bir ağızdan “Çok yaşa Gazi Paşa” diyordu.

Sabiha Gökçen

Bu insan selinin arasında öksüz ve yetim olan, ağabeyi ve ablasının yanında hep bir sığıntı olarak yaşayan küçük bir çocuk vardı. Bu küçük çocuğun adı Sabiha’ydı. 

Sabiha kalabalıkla beraber Paşa’yı izliyor. Onun yanına giderek elini öpmek istiyordu ama cesaret edemiyordu.

Onun çocukları çok sevdiğini biliyor, kendini yanına gitmeye ikna ediyor ama yine gidemiyordu.

Gece olduğunda fener alayları yapılarak halk davul zurna ile Paşa’nın gelişini kutlamaya devam ediyordu.

Sabiha Gökçen ve okul arkadaşları

Tüm gece Paşa’nın yanına gitmediği için pişmanlık duyan Sabiha sabah yanına gitmek için kendini ikna etti. Yanına giderek Leyli bir okulda okuması için Paşa’dan yardım isteyecekti.

Leyli Okul: Yatılı Okul

Sonu gelmeyen heyecan ile o gece uyuyakaldı. Sabah uyandığında Gazi Paşa’nın Ankara’ya döndüğünü duydu. Büyük bir pişmanlık ile hayatına devam etti.

1925 yılına gelindiğinde ağabeyinden Gazi Paşa’nın tekrardan Bursa’ya geleceğini öğrendi.

Paşa hem tekrardan Bursa’ya gelecekti hem de kendi evlerinin yanındaki evde evde kalacaktı. Sabiha bu haberlere sevinirken bir haberle daha da mutlu oldu. Ağabeyi Paşa’nın kalacağı evde görevliydi. 

Ağabeyine yalvararak onunla tanıştırmasını istedi. Lakin bu kolay olmayacaktı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Sabiha Gökçen

Ağabeyinin tanıştırması için beklememeye karar veren Sabiha akşam olduğunda Paşa’yı görmek için iki ev arasındaki çiti aştı. Aşar aşmaz üç muhafız yolunu çevirdi.

Muhafız: Nereye böyle küçük! Buraya girmenin yasak olduğunu bilmiyor musun? Hemen geri dön!

Sabiha: Gazi Paşa’yı görmek istiyorum. Gazi Paşa’nın elini öpmek için buraya geldim. Yandaki evde oturuyorum. Ağabeyim de burada, Gazi Paşa’nın yanında görev yapıyor.

Muhafız: İyi ama bunu önce Gazi Paşamıza haber vermemiz gerekirdi. Sen şimdi evine dön. Biz bir çaresine bakar, bir başka gün seni yanına götürürüz.

Sabiha: Hayır! İki yıldır yolunu gözlüyorum. Şimdi elini öpeceğim, başka zaman istemem geri dönmeyeceğim.

Mustafa Kemal Atatürk ve Sabiha Gökçen

Sabiha bu sözleri söyledikten sonra Paşa ile göz göze geldi. Heyecandan ölmek üzereyken Paşa muhafızlara çekilmelerini söyledi. Ardından yumuşak ve aşık olunası bir sesle

Paşa: Gel bakalım çocuğum. Madem ki beni görmek istiyorsun, niçin orada duruyorsun.

Sabiha bu sözler ile Paşa’nın yanına gitti ve ellerini öptü. Ağlamamak için kendini zor tutuyordu. 

Paşa: Söyle bakalım çocuğum. Beni niçin görmek istedin, adın ne?

Sabiha: Şey… Şey, yani… Gazi Paşa olduğunuz için sizi görmek istedim. Memleketi düşmandan kurtardığınız için elinizi öpmek, teşekkür etmek istedim. Benim adım Sabiha efendim, yandaki evde oturuyorum.

Paşa: Memleketi düşmandan hep birlikte kurtardık çocuğum. Türk milleti hep birlikte başardı bu işi, hatta belki senin bile katkın vardır bu kurtuluşta. Hiçbir şey yapmadıysan bile esirlikten kurtulmak için geceleri yatağa girmeden önce dua etmişsindir. Sabiha şimdi gel şurada gölgelik bir yerde oturalım seninle, tanışalım.

Sabiha Gökçen

Küçük bir bahçede karşılıklı oturdular.

Paşa: Bana ailen hakkında biraz bilgi vermek ister misin?

Sabiha bütün hayatını anlattı. Hem annesini hem babasını kaybettiğini ve ablası ile ağabeyinin ona baktığını… Paşa’nın gözleri doldu.

Paşa: Hem yetim hem öksüz… Kim bilir memlekette ne kadar senin gibi yavrucak vardır?

Sabiha: Okumak istiyorum, Efendim!

Bu sözle beraber Paşa’nın gözleri bir anda açıldı. 

Paşa: Sahi mi? Okumak mı istiyorsun çocuğum? Çok mu istiyorsun bunu?

Sabiha: Evet, Efendim! Çok istiyorum. Ailemizin olanakları tükendi. Beni leyli bir okula yollamalarına imkan yok.

Paşa: Aferin sana Sabiha! Ne de güzel anlattın bana derdini, düşüncelerini. Aslında bütün Türk çocuklarının okuması lazım… Yarın bu vatana sizler sahip çıkacaksınız. Bizlerin yerini sizler alacaksınız. Aydınlık kafalı, bilgili insanlar olmanız şart! Bir leyli okul istiyorsun demek.

Sabiha Gökçen

Sabiha: Evet, Efendim! Bir leyli okulda okumak istiyorum. Bana yardım ederseniz, sizi bu yaptığınızdan dolayı asla mahcup etmeyeceğim.

Paşa: Dinle beni Sabiha. Okuma aşkını kimselerin söndürmesine sakın izin verme. Hayatın boyunca mücadele et. Engeller olursa bu engelleri ne pahasına olursa olsun yıkıp at. Baban ve annen vefat etmiş, Allah ikisine de rahmet etsin. Şimdi bana kulak ver çocuğum! Seni kendime evlat edinirsem, benimle beraber gelir misin? Birlikte Ankara’ya gideriz; senin okuma işini de hemen halleder, yoluna koyarız.

Kulaklarına inanamayan Sabiha ağlamaya başladı. Paşa’ya sarılarak ona “Evet” demiş oldu.

Paşa: Göreceksin Sabiha! Çok güzel günler yaşayacağız birlikte. Baba ocağını hiç aramayacaksın. İstediğin gibi okuyacak; memleketine, halkına yararlı olacaksın.

Gazi Paşa muhafızları çağırarak Sabiha’nın ağabeyini çağırdı ve ona Sabiha’yı evlat edinmek istediğini söyledi.

İşte küçük Sabiha ve Ulu Paşa böyle tanıştılar.

O küçük Sabiha yıllar sonra göklerin Kraliçesi oldu. İlk Türk Kadın Pilotu Sabiha Gökçen oldu.

Sabiha Gökçen’in Hayatı İnfografik

Erben Samet ARİFOĞLU

Marmara Üniversitesi - İşletme Lisans Öğrencisi

Atatürk’ün Manevi Çocukları: Sabiha Gökçen” için bir yorum

Bir Cevap Yazın