İş Hayatında Risk Almanın Önemi

İnsanlar iş hayatında rakiplerinden daha iyi olmak ve daha çok kazanmak isterler. Bunu sağlamak için farklı bir yol gereklidir, o yol risk almaktır.

Risk almak çoğu kişi için tercih edilen bir şey değildir. Çünkü insanlar risk yüzünden kaybedeceklerini düşünürler lakin riskler değişimi başlatmayı içerirler. Hayatınızdaki riskleri almayı reddederseniz, önünüzdeki her fırsatı kendi elinizden itmiş olursunuz. Risk almamak istikrar açısından rahatlatıcı olabilir ancak size herhangi bir boyutta büyüme veya gelişme sağlamaz. Bu yüzden risk almanız, size başarıyı sağlayacak en önemli anahtardır.

Risk Alırken Yapılması Gerekenler

1) Kendi Amaçlarınızı Belirlemek

İnsanlar kendi amaçlarını belirledikleri zaman risk oranı azalmış olmaktadır. Çünkü hedefine odaklanacağından alacağı riski insan bilmiş olacaktır. Amaçlarınızın başarmak istedikleriniz olmasına özen göstermelisiniz. Başkasının hayalini kurduğu işi almak için veya birini işten kovdurmak adına risk alırsanız kendi hedeflerinizden uzaklaşmış olursunuz. Böylece boş yere harcadığınız çabalar riskinizin işe yaramamasına neden olur.

2) Duygularınızı Kontrol Edin

İnsanlar risk aldıkları zaman, bunun sonucunda onları 2 durum beklemektedir. Kazanmak ya da kaybetmek. Risk belirsiz bir şey olduğu için beklemediğiniz bir an kazanabilirsiniz, beklediğiniz zaman kaybedebilirsiniz. İki duruma kendinizi hazırlamanız ve duygularınıza hakim olmanız gerekmektedir. Örneğin; kazandığınız zaman sevincinizi abartıp, her konu için risk almayın ya da kaybettiğiniz zaman riskten vazgeçmeyin. Risk belirsizdir, doğru şekilde alırsanız kazanan siz olursunuz.

3) İyi Gözlem Yapın

Risk almadan önce çevrenizi iyice bir gözlemlemeniz gerekmektedir. Sizden önce risk alanların kaçı başarılı kaçı başarısız olmuş araştırın. Risk alacağınız süreç için o zamanın şimdi veya daha sonrası olacağına karar verin. Bunlar gözlem gerektirmektedir, çünkü risk almak sizin için doğru olabilir, ancak süreç bunun için elverişli değilse kaybedersiniz. Gözlemleriniz sonucu doğru zamanı ve asıl istediğinizi bildiğiniz zaman risk alabilirsiniz.

4) Fikirlerinizi İş Yerindeki Kimseye Söylemeyin

Fikirlerinizi iş yerinden başkasına anlattığınız zaman o kişi genelde bunu sizden önce yapan kişi olur. Onun için alacağınız risklerden, yapacaklarınızdan iş yerindeki arkadaşlarınıza bahsetmeyin. Sizden önce fikrinizi gerçekleştiren kişi başarılı olursa bu size fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden kendinizi hazır hissettiğiniz zaman gerekli riski almaya bakın.

5) Risk Sonuçlanmadan Olacak Senaryoları Düşünmeyin

İnsanlar risk aldıktan hemen sonra olayın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını düşünmeye başlar. Bunu asla yapmayın. Çünkü kendinizi böyle yaparak strese ya da beklentiye sokmuş olursunuz. Sonuçlanan olay sonrası bu duruma riskin şok darbesi de eklenirse hayatınız boyunca risk almaktan vazgeçebilirsiniz ya da olumlu sonuç gelince alınmayacak konularda bile risk deneyip sonrasında kaybedebilirsiniz. Risk aldıktan sonra sonuçlanana kadar kendinizi rahat bırakın.

6) Doğru Karar Verin

Risk almak, aslında zor bir seçimdir. Hayatta hep sağlam yoldan, konforu seçerek gittiyseniz hemen risk alan biri olamazsınız. Çünkü her işin olduğu gibi risk almanın da kuralları vardır. Kesin kazanacağınızı düşünüp, konforlu ve güvenilir hayatınızı bırakmak sizin için iş hayatınızın sonu olabilir. Bu yüzden risk alıp almayacağınızı, konforlu hayatınızı bırakıp bırakmayacağınızı iyice düşündükten sonra doğru kararınızı verin.

7) Açgözlü Olmayın

İnsanlar riskleri olumlu sonuçlandıktan sonra fazlasını istemeye başlarlar. Bu yüzden kendi elde ettikleri noktaya geldiklerinden sonra bile bu durumla yetinmeyip, daha fazlasına sahip olmak için kendilerine hakim olamazlar. Böylelikle bulundukları konumdan fazlasını isteyerek risk alırlar. Bu gereksiz risk, fazla açgözlülük yaparak bulunduğu konuma gelene kadar aldığı doğru riskleri açgözlülük yüzünden kaybedebilir.

8) Pozitif Başarısızlığını Kabul Edin

İnsanlar risk konusunda her zaman başarılı olacaklarını düşünürler, ama bu konuda her zaman istedikleri olmayabilir. Çünkü riskin belirsizliği yüzünden kaybetme olasılığınız da kazanma olasılığınız kadar mümkündür. Bu yüzden riskten kaybettiğiniz zaman hatalarınızdan ders çıkartıp, daha doğru ve düzgün bir risk yöntemi deneyin.

Orhun Mert Kalkan

Maltepe Üniversitesi

Bir Cevap Yazın