Etkili İnsan İlişkileri Nasıl Kurulur

İnsan sosyal bir canlıdır. İnsanlar için iletişim kurmak, iletişim halinde olmak günümüzde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanların çoğu işlerinden dolayı birçok insanla muhatap olmak durumundadır. Ancak bu iletişimi başarılı bir şekilde yapan insan sayısı çok azdır. İnsanlar arası ilişkilerde önemli olan fikirler değil duygulardır. Eğer sizler karşınızdaki kişilerin duygularını dikkate alıp, onları etkileyebilirseniz iletişiminiz daha iyi olacaktır.

Etkili İnsan İlişkilerinde Yapılması Gerekenler

1) Eleştiri Düzeyini Ayarlayın

Her insanın bir işi yapabilme kapasitesi farklıdır. Bu işi, karşımızdaki insan yapamadığı zaman kızabiliriz, eleştirebiliriz. Yapacağımız eleştiri düzeyi bizim karşı tarafla olan iletişimimizi belirler. Eğer eleştiri düzeyimiz fazla olursa, karşı taraf içine kapanabilir veya olumsuz tepki verebilir.  Bu durum ise, iletişimi bozucu bir etkiye sahiptir. Karşımızdaki kişiyi eleştirirken ona güven hissettirmeliyiz, bu işi daha iyi yapacağına inandırmalıyız. Bu düzeyde eleştirirsek, iletişimimiz çok sağlam olur.

2) Evet-Hayır Dengesini Kurun

İnsanlar ile iletişim halindeyseniz, gün içinde çoğu zaman evet ya da hayır kelimelerini sıkça kullanıyorsunuzdur. Öneride bulunduğunuz zaman, fikir sunduğunuz zaman, rica istediğiniz zamanlarda oldukça duyarsınız. İnsanları kırmamak veya üzmemek için sürekli evet; ciddi olmak zorundasınız, katı davranmak için sürekli hayır demeniz çok büyük bir hatadır. Çünkü iki yönden de insanları kaybedebilirsiniz, yada sizin niyetinizi suistimal edebilirler. Bu yüzden dengeyi ayarladığınız an iletişim daha etkili bir biçimde olmuş olur.

3) Hatalarınızı Kabul Edin

İnsanlar genelde hataları karşı tarafın yaptığını düşünür veya kendinin hatasız olduğunu iddia eder. Bu yanlış bir davranıştır, bu yüzden hiçbir taraf hatalarını kabul etmez ve iletişim sağlanamaz. Bunun yerine tarafların hepsinin hatalarını kabul edip, ortak bir noktada buluşması gerekir. Taraflar kendi öz eleştirilerini yaptıktan sonra hatalarını anlamış olurlar. Bundan sonrası için olumlu bir ilişki sağlanmış olur.

4) Dış Görünüşünüze Önem Verin

İnsanlar için ilk izlenim çok önemlidir. Çünkü insanlar yeni tanışacakları bir kişi hakkında çok bilgi sahibi olmadıkları için karşı tarafın görünüşüne göre değerlendirme yapabilir. Görüntünüz insanlar için inandırıcılığınızı arttıran bir etkendir. Düzenli, şık ve temiz giyinen bir kişinin sözleri daha çok dikkate alınmaktadır. İlk izlenimiz için kılık kıyafete verdiğiniz önem, saç ve diş bakımınıza gösterdiğiniz özen size karşı tarafla yapacağınız etkili iletişimin anahtarı olacaktır.

5) Beden Dilinizi Etkili Kullanın

İnsanlar ile konuşma yaparken beden diliniz de etkili bir yol olmaktadır. Karşı tarafa dediğiniz sözler ile jest ve mimikleriniz uyuşmuyorsa bu etkili bir iletişim olmamaktadır. Üzücü bir durumdan bahsederken yüzünüzde bir gülümse varsa, karşı taraf sizi inandırıcı bulmayacağından iletişim kısa sürede bitebilir. Bu yüzden söylediğiniz sözleri doğru beden dili ile birleştirip, etkili bir iletişimi başlatabilirsiniz.

6) İltifat Edin

Karşı taraf özellikle bakımlı geldiyse, bu bakımın hakkını verecek bir iltifat beklemektedir. Bu sizin için bir fırsattır. Bu fırsatı doğru ve düzgün bir iltifat ile değerlendirirseniz, sonrası için başarılı bir iletişim başlayabilir. Çünkü iltifat edilen kişi sizi daha dikkatle dinleyecek, size duygusal yönden daha çok odaklanacaktır. İltifat ön yargıları kırmak için de etkili bir yoldur. Söylenen güzel bir iltifat ile karşı tarafın bakış açısını değiştirebilirsiniz.

7) Saygı Gösterin

İnsanlar yeni tanışacakları kişilerden ilk bekledikleri saygı olmaktadır. Çünkü bir insan kendine, sevdiklerine, işine ve karşısındaki kişilere saygılı olmaz ise o kişi ile birlikte iletişim kurmak gerçekçi olmaz. Karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu belli ettiğiniz an, karşı tarafta olumlu izlenim uyandırırsınız. Bu izlenim sayesinde etkili iletişim başlamış olur.

8) Akıcı Konuşun

İnsanlar karşınızda konuşurken duraklayan insanlarla iletişim yapmayı sevmezler. Karşınızdaki kişiye bir konu anlatırken konuşma anında kullanılan ”eee” ve “ııı” sesleri karşı tarafın canını sıkabilir. Bu sesler sizin konunuzu böleceğinden dolayı tam olarak konuyu anlatamamış olursunuz. Eğer akıcı konuşursanız, karşı taraf dikkatle sizi dinler ve konunuz bitene kadar size odaklanır. Etkili iletişimde akıcı konuşmak çok önemlidir.

9) Ses Tonunuzu Ayarlayın

Karşınızdaki kişiye bir fikir, konu veya olayı anlatırken uygun ses tonunda anlatmalısınız. Konunuz uzun ise ve ses tonunuz kısık ise karşı tarafın uykusunu getirebilirsiniz ve iletişiminiz istediğiniz gibi olmaz. Bu durum mülakat ve iş görüşmeleri için de büyük önem arz etmektedir.

Önemli bir konuyu anlatıyorsanız, ses tonunuzu arttırın, vurgularınızı sağlam yaparak karşı tarafta konuyu etkileyici bir şekilde anlatmış olursunuz. Arkadaşınızın başına kötü bir olay geldiyse, onunla daha kısık bir ses tonuyla konuşmanız gerekmektedir.

10) Kendinizden Emin Olun

Karşı taraf ile iletişim halindeyken; kullanacağınız kelimeler, düşünceleriniz, anlatacağınız konular hakkında emin olmalısınız. Emin olmadığınız bir konuyu anlattığınız sırada, karşı tarafın ilgi alanı olduğu bir konuya denk gelebilir ve karşı taraf size bunun doğru olmadığını söylediği an, yalancı durumuna düşebilir ve iletişimi bitirebilirsiniz. Bu yüzden emin ve doğru bir şekilde iletişim halinde olmak başarılı bir yoldur.

Orhun Mert Kalkan

Maltepe Üniversitesi

Etkili İnsan İlişkileri Nasıl Kurulur” için bir yorum

  • Haziran 11, 2020 tarihinde, saat 9:00 pm
    Permalink

    Yararlı bir yazı olmuş uygulamaya başlayacağım teşekkürler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın